RELAX

Wakacje i wycieczki Jamajka: wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains

25 lutego, 2020
Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains

Wakacje i wycieczki Jamajka: wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains

A więc zapraszam Was na mój blog o Jamajce ( no i nie tylko ;p ) i serię artykułów dotyczących topowych atrakcji na Jamajce

Pełna relacja z Jamajki i mojej podróży znajduje się pod tym linkiem Jamajka na własną rękę.Relacja z wakacji na karaibach

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains

Planujecie wakacje na Jamajce ? Góry Błękitne Blue Mountains to inny niesamowity wymiar Jamajki

Już wyjaśniam i zachęcam dlaczego.

Dla maniaków górskich szlaków Jamajka również znajdzie coś wymagającego i niesamowitego  w swojej ofercie. Widoki i przeżycia podczas górskich wędrówek utkwią Wam na zawsze w pamięci.

Rozciągające się przez środkowo-wschodnią część wyspy Góry Błękitne z najwyższym szczytem Blue Mountain Peak na wysokości 2256 m.n.p.m. i wędrówka po parku narodowym Hollywell Nationa Park to niezapomniane widoki jamajskiego buszu. Dosłownie buszu. 

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 2

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 3

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 4

Tajemnicze i zarazem fascynujące zbocza gór to połączenie kilkuset gatunków tropikalnej roślinności, w której swój dom znalazła ogromna ilość różnego gatunku ptactwa. To także mnóstwo widokowych upraw jednej z najlepszych kaw na świecie. Ceny kształtują się na poziomie co najmniej 750 zł za kilogram tej małej czarnej. Waszą uwagę zwrócą także unoszące się zapachy Jamajskich ziół, które pogilgotają Wasze nozdrza. 🙂  

Jednym z topowych wyzwań w tych górach, które warto wziąć pod uwagę będąc w Blue Mountains jest pobudka o 2 w nocy. Niezbędne i konieczne to jest, aby wybrać się w 12 kilometrową wędrówkę na szczyt w towarzystwie przewodnika. Wszystko po to by zdobyć 2256 metrowy Blue Mountain Peak przed wschodem słońca. Przy odrobinie szczęścia, mam na myśli uniknięcie kaprysu jakie sprawia górska pogoda,będziecie mogli obserwować jednej z najbardziej widokowych wschodów słońca w swoim życiu. Przy dodatkowej odrobinie szczęścia 🙂 dostrzeżecie na horyzoncie sąsiednią wyspę, leżącą w basenie morza karaibskiego- Kubę. 

Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach płata figle więc jest bardzo dynamiczna i zmienna. Konieczne jest zabranie czegoś ciepłego i przeciwdeszczowego.

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 5

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 6

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 7

Praktyczne info dotyczące Wakacje i wycieczki Jamajka: wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains

– na szczęście szlaki Blue Mountains nie są tak oblegane jak nasze polskie Tatry :). Wręcz przeciwnie, porównać je mogę z wędrówkami w Bieszczadach poza sezonem. Czyli idealne miejsce do wyciszenia się i wewnętrznego spokoju.

-raczej nie należy nastawiać się na multum straganów czy czegoś w rodzaju schroniska. Ja spotkałem podczas 6-cio godzinnej wyprawy tylko jednego gospodarza sprzedającego banany i lokalne owoce, w dodatku na samym początku wyprawy.

 – konieczne jest wzięcie jakiegoś ciepłego ubioru, przeciwdeszczowej peleryny lub nawet worka do śmieci. Także  zabierzcie ze sobą większą ilość jedzenia i płynów do picia. Natomiast latarki będą niezbędne w przypadku kiedy zdecydujecie się na nocą wędrówkę. Dodatkowo pamiętajcie o mapie kiedy wyruszacie bez przewodnika. Przyznam, że ja nie miałem ani mapy ani przewodnika i na szczyt też dotarłem-tyle że za dnia :). Ale to już inna historia, nie na teraz…  .

Ps.- za drugim razem jednak wziąłbym przewodnika. Chociażby z uwagi, że mógłbym zabłądzić i znaleźć się w nieodpowiednim miejscu (np. plantacja ☺ ). Owszem, takie miejsca to ‘must see’, ale już w towarzystwie lokalesów.

–  Blue Mountains znajdują się w środkowo- południowej części Jamajki. Wybierając się tam autem, nastawcie się na w większości miejsc na monotonne kręte drogi, przypominające bardziej nasze polne drogi. 

-Góry Błękitne to tak rozległy teren, że ciężko mi poradzić jak się tam dostać środkiem publicznym czy route taxi. Wszystko zależy od tego, gdzie się ulokujecie na spanie. W moim przypadku właściciel obiektu, w którym spałem odebrał mnie autem w umówionym miejscu- Mavis Bank. Aby się tam dostać z Kingston, niezbędna będzie przesiadka w okolicach dzielnicy Papine. Należy też się liczyć na wydatek kilku-dziestu dolków amerykańskich. W moim przypadku za prywatną taksę dałem 50 US$ w jedną stronę, jednak przy większej ilości osób fajnie się to rozkłada i cena jest negocjowana.

– Pobierana jest opłata za wejście do Parku Narodowego ( aktualne ceny znajdziecie na ich stronie domowej). Ja płaciłem 20US $. Dodatkowo należy liczyć się z wydatkiem ok 50 US$ za nocne przejście z przewodnikiem, ale radze targować się kiedy wyruszacie w większym gronie.

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 8

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 9

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 10

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 11

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 12

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 13

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 14

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 16

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 17

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 18

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 19

Wakacje i wycieczki Jamajka_wszystko o Góry Błękitne Blue Mountains 20

  • Pozostałe atrakcje i ciekawostki na Jamajce w bliskiej okolicy, które naprawdę warto odwiedzić to m.in.:

  • – jedne z najlepszych lodów na świecie Devon House,
  • – kultowe i obowiązkowe Muzeum Boba Marleya w Kingston,
  • – ogromny obszar parkowy z różnorodną, unikalną i kolorową roślinnością, czyli Hope Gardens
  • – odpoczynek w parku Saint William Grant Park w centrum Kingston
  • Life Yard,
  • Trenchtown i Trench Town Culture Yard,
  • – dawne serce Jamajki czyli karaibski port Port Royal,
  •  imprezy: Vinyl Thursday , Whapping whursdays / weddy weddy / mohit mondays / boasy Thursday / uptown Monday-, Weddy Weddy, legendarne DUB CLUB-, Dub Wise
  • RESPECT !!!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply