PORADY, zdrowe odżywianie

Jak hodować kiełki w kiełkownicy i kiełki na wacie

1 maja, 2019
Jak hodować kiełki w kiełkownicy i kiełki na wacie

Domowa hodowla kiełków jest naprawdę prostym, przyjemnym i pożytecznym zajęciem. Tylko kilkanaście sekund rano i wieczorem potrzeba, aby cieszyć się żywnością bogatą w wiele wartości odżywczych. Ten świeży zbiór zawsze możesz mieć pod ręką i stosować prawie do każdego dania. Zapraszam do zapoznania się z artykułem Jak hodować kiełki w kiełkownicy i kiełki na wacie

Jak hodować kiełki w kiełkownicy i kiełki na wacie

Czy kiełki są szkodliwe ?

Odpowiedź brzmi NIE ! Wręcz przeciwnie. Nawet produkcja kiełków w domowych warunkach jest bezpieczna i nie wymaga ogromnego zaangażowania. Mitem też jest to, że należy poświęcić temu sporo uwagi.
Produkcja najzdrowszych kiełek w domowych warunkach sprowadza się jedynie do podlewania ich rano i wieczorem. Nic więcej ! W nagrodę po kilku dniach otrzymasz świeży zbiór kiełek, które wyrosną z przeznaczonych do tego nasion na kiełki. Można udekorować nimi większość spożywanych posiłków w ciągu dnia, a Twój organizm dostanie solidną dawkę witamin jakie są w nich zawarte.

Zyska również na tym Twój domowy budżet, ponieważ 1 opakowanie kiełek możesz kupić nawet poniżej 2 złotych. Tylko tyle wystarczy do wyhodowania kiełek na 3 poziomach kiełkownicy, czyli ok. 3 opakowań ze sklepu. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie potrzeba stosować żadnych nawozów.

Jak hodować kiełki w kiełkownicy i kiełki na wacie?

Przepis na kiełki jest banalnie prosty i do wysiewu nasion kiełek niezbędna nam będzie kiełkownica lub jakiekolwiek inne naczynie. Na przykład słoik, sitko, tacka plastikowa z dziurkami, woreczek czy nawet talerz wyłożony watą higieniczną. Zdecydowanie polecam typową kiełkownicę z uwagi na fakt, że łatwo i szybko poradzimy sobie z codziennym przepłukiwaniem jej i estetycznie wygląda w kuchni.

Kiełkownica to zazwyczaj 3 poziomowe perforowane tacki (z dziurkami) na które wsypujesz ziarna kiełek, zbiornik- czyli najniższa tacka, która będzie służyła jako zbiorniczek na zużytą wodę . Koszt takiej kiełkownicy to od 20 zł do kilkudziestu (portal aukcyjny lub sklep zielarski czy supermarket).

Co dalej ? Jakie nasiona na kiełki ?

 
Kupimy je na 100 % w sklepie zielarskim o każdej porze roku. W sezonie wiosna-jesień możemy je kupić również w marketach. Warto czasem zaopatrzyć się w większą ilość opakowań na zimę po promocyjnych cenach. Ważnym elementem jest tutaj fakt , że muszą to być nasiona przeznaczone na wysiew kiełek.

Niezbędne składniki czyli rodzaje kiełków dla ich domowej hodowli

  • Po pierwszeto  kiełkownica trzypoziomowa lub inne naczynie: np. słoik, talerz wyłożony watą
  • Po drugie tylko nasiona na kiełki:  kiełki słonecznika, kiełki lucerny, kiełki fasoli mung, kiełki soi, kiełki buraka, kiełki rzodkiewki, kiełki rucoli, kiełki brokułu, kiełki soczewicy oraz wiele innych

Jak hodować kiełki w kiełkownicy i kiełki na wacie

  1. Opłucz pod bieżącą wodą ziarna kiełków z opakowania
  2. Przygotuj naczynie z wodą (np. szklankę) i wrzuć tam po ok. 1 -1,5 łyżki nasion kiełek. Sugeruję dla każdego rodzaju kiełek inne naczynie z uwagi na to , że czas wysiewu może się troszkę różnić w zależności od rodzaju nasion . Pozostaw na ok. 3-5 godzin by się namoczyły.
  3. Następnie przekładamy nasiona na różne poziomy kiełkownicy i raz jeszcze przepłukujemy. Zebraną wodę w dolnym zbiorniku wylewamy lub śmiało możesz użyć ją do podlewania domowych roślin. Dostarczy im wielu minerałów.
  4. Odstawiamy kiełkownicę w niezbyt nasłonecznione miejsce w temperaturze pokojowej. Przepłukujemy co najmniej dwa razy dziennie świeżą wodą, ale nie ciepłą. Ja to zazwyczaj robię rano i wieczorem, czasem w po południu.
  5. Nie przejmuj się jeżeli na kiełkach pojawi się biały meszek. Jest to naturalna rzecz. Powodem do wyrzucenia plantacji jest pleśń lub rozkładające się ziarno, będzie się to na pewno objawiało brzydkim zapachem.
  6. Po ok 5-7 dniach kiedy łodygi zaczynają wystawać poza poziom tacki (ok.3-5 cm.) gotowe kiełki przekładamy na sitko i płuczemy pod bieżącą wodą.
  7. Tak gotowe kiełki przechowujemy w lodówce nawet do tygodnia czasu.

SMACZNEGO !

Jak hodować kiełki w kiełkownicy i kiełki na wacie Jak hodować kiełki w kiełkownicy i kiełki na wacie Jak hodować kiełki w kiełkownicy i kiełki na wacie

Kiełki są kapitalnym dodatkiem do każdej kanapki, ale także jako dodatek do:

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply